Jdi na obsah Jdi na menu
 


Hry v Soči oficiálně zahájeny, oheň zažehli Rodninová a Treťjak

7. 2. 2014

Dnes 17:11 - Soči/Praha
(Aktualizováno: 20:06)

Zimní olympiáda v Soči oficiálně odstartovala, v 19.27 našeho času hry zahájil tradiční formulí ruský prezident Vladimir Putin. Čest zažehnout oheň připadla o 22 minut později sportovním legendám: hokejovému brankáři Vladislavu Treťjakovi a krasobruslařce Irině Rodninové.

 

Matt Dunham, ČTK/AP

A nebylo to za pomoci žádného zázraku techniky, nic komplikovaného. Oheň na plochu stadiónu přinesla slavná tenistka Maria Šarapovová, která v Soči prožila část dětství, štafetu od ní přebraly další legendy: atletka Jelena Isinbajevová, zápasník Aleksander Karelin, moderní gymnastka Alina Kabajevová - údajná Putinova milenka, Rodninová aTreťjak. Poslední dva s ohněm vyběhli jedním z východů ze stadiónu k pylonu umístěnému v Olympijském parku.

Prostý, obyčejný akt orámovaný jinak ovšem pompézní show. V ruském stylu.

Odstartovala symbolicky ve 20.14 h místního času (17.14 SEČ) organizátoři spustili představení na stadiónu Fišt, do dálky zářící futuristické stavbě takřka na břehu Černého moře na dohled monumentálním, i ve tmě se rýsujícím vrcholkům Kavkazu.

To vše se odehrálo v relativně teplém večeru - při zhruba osmi stupních nad nulou. Jen bílé obrysy velehor symbolizovaly, že v subtropech ležícím Soči, kde celý den svítilo slunce, ale pořádně profukovalo od moře, začínají zimní hry.

Zatímco na stadión, který nebude dějištěm žádných bojů o medaile, dorazilo přes síto bezpečnostních kontrol čtyřicet tisíc diváků, u televizních obrazovek jsou podle odhadů stamilióny lidí.

Zahrajte si největší hokejový turnaj světa v Soči! Vytvořte si vlastní tým na Fantasy Sport.cz.

Pořadatelskou zemi tvůrci show v uvítacím bloku prezentovali symboly skrytými pod jednotlivými písmeny azbuky. Sněžení pochopitelně nabídli jen umělé. Představili i kouzelně nasvícenou obyčejnou ruskou vísku.

Též chybička se ale vloudila. Ještě před tím, než místo na tribuně zaujal Putin, nad plochou hned v úvodu zazářily jen čtyři z pěti olympijských kruhů. Ten, který symbolizuje americký kontinent, se nerozsvítil. Vyvolalo to i vzpomínku na dřívější přehmaty při ceremoniálech. Ve Vancouveru před čtyřmi roky selhal jeden z pylonů pro olympijský oheň.

Na stadión nastoupilo celkem 88 výprav, což je o šest více než se zúčastnilo minule ve Vancouveru. Český olympijský tým s vlajkou přivedla na plochu Šárka Strachová jako jednaosmdesátý v pořadí. Vlaječkami měla slalomářka vyzdobenou i tvář.

"Má očekávání se naplnila a nést českou vlajku na zahájení olympiády byl opravdu nádherný a emotivní zážitek. Na nacvičování pochodu s vlajkou nebyl téměř žádný čas, protože nám byly předávany až těsně před samotným nástupem na stadión. I tak doufám, že naše vlajka krásně vlála. Role vlajkonošky se určitě zařadila mezi nejkrásnější zážitky mé sportovní kariéry. Čekání v útrobách stadionu rychle uteklo. sraz jsme sice měli už v 19, ale byla to skvělá příležitost seznámit se s ostatními sportovci. Dost jsme se u čekání nasmáli. Prostě super," hlásila ještě před koncem ceremoniálu šťastná Strachová.

K vidění mezi přicházejícími byli i v Evropě působící hokejoví reprezentanti včetně matadorů Petra Nedvěda a Tomáše Kaberleho. "Jsem sice na čtvrtých hrách, ale poprvé jsem šel na zahájení. Je to super, že nám to takhle vyšlo. Naše výprava seděla hned za vlajkami na středu tribuny, v páté řadě odspodu, takže jsme měli vše z první ruky. Jako na střídačce," líčil Kaberle.

Jako obvykle první nastupovali Řekové. Jako poslední domácí. Povzbuzoval je někdejší hit: ´Nas nedogoňat´ od věhlasných Tatu, popového dua, které kdysi předstíralo lesbický vztah, což je

Pořadatelé též nabídli neobvyklý pohled na každou zúčastněnou zemi - z vesmíru. Dál vsadili na hru světel, taneční kreace a třeba i na to, že do černomořského letoviska na plochu stadiónu symbolicky přestěhovali moskevský Kreml, sídlo vládců země.

Autor scénaře Konstantin Ernst, producent a generální ředitel hlavní ruské státní televizní stanice Pervyj kanal, další část představení opřel hlavně o impozantní scénické obrazy, které elegantně, pateticky i dynamicky a vcelku s nadhledem prezentovaly historii země od dob carského Ruska přes bolševickou revoluci, velkou vlasteneckou válku, pionýry, komunistickou éru...

Přednes olympijské hymny připadl světově proslulé ruské operní pěvkyně Anny Nětrebkové. Akt samotného slovního zahájení si vyhradil prezident Putin, pro něhož jsou hry v Soči jedním z vrcholů politické kariéry.

Během zahájení ho doprovázela bývalá bobistka Irina Skvorcovová. Pětadvacetiletá žena, jež po úrazu v ledovém korytě v roce 2009 prodělala více než 50 operací.

Náklady na více než dvouapůlhodinový ceremoniál činily údajně miliardu korun. Na olympiádě v Londýně v roce 2012 dosahovaly částky 42 miliónů dolarů, v Pekingu v roce 2008 dokonce sto miliónů. Moskva na hrách nešetří, více odhadovat bude možné po představení.

ram, sob (Soči), vap, Sport.cz
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář